
NEMOCS: Stworzenie Wirtualnej Elektrowni (VPP) dla Ecotricity
Ecotricity z Wielkiej Brytanii jest pierwszą firmą dostarczającą zieloną energię elektryczną od 1996 roku. Firma z Stroud zwróciła się do Next Kraftwerke o stworzenie wirtualnej elektrowni opartej o oprogramowanie NEMOCS. Zapytaliśmy Marka Meyricka, szefa działu tradingu i inteligentnych sieci w Ecotricity, oraz Tobiasa Weghorna, specjalistę ds. produktu NEMOCS w Next Kraftwerke, jakie były pierwsze kroki w tworzeniu własnej VPP.
Cześć Mark. Byłeś pierwszym klientem, który skorzystał z naszego rozwiązania NEMOCS. Proszę, opowiedz, dlaczego zdecydowałeś się na stworzenie VPP samodzielnie, zamiast przyłączyć się do portfolio innego agregatora?
Mark: Cóż, początkowo chciałem, aby Next Kraftwerke samodzielnie stworzyło wirtualną elektrownię w Wielkiej Brytanii. Początkowo pomysł ten spotkał się z entuzjazmem ze strony Next, ale wejście na rynek w Wielkiej Brytanii nie było przewidziane. Dlatego też spędziłem sporo czasu w Ecotricity, próbując pokazać kolegom, jak można wykorzystać wirtualną elektrownię do realizacji swoich planów dotyczących wykorzystania elastyczności magazynów energii. Ecotricity było entuzjastycznie nastawione do stworzenia wirtualnej elektrowni w Wielkiej Brytanii. Jako dostawca energii, Ecotricity ma dostęp do większej części rynku niż inni agregatorzy i zaobserwowaliśmy, że kilku agregatorów musiało połączyć się z dostawcami energii elektrycznej, aby utrzymać się na rynku.
Z jakich powodów wybraliście Next Kraftwerke?
Mark: W przypadku Ecotricity najpierw przyjrzeliśmy się niektórym dostawcom oprogramowania z tej dziedziny, ale tak naprawdę nie znaleźliśmy niczego, co by nas przekonało. Wtedy odwiedziłem Next i byłem pod dużym wrażeniem tego, co firma robi. Kiedy dowiedziałem się o systemie NEMOCS, byłem zaintrygowany. Fakt, że Next Kraftwerke używa NEMOCS samodzielnie a nie tylko sprzedaje oprogramowanie, był głównym czynnikiem, który sprawił, że zaufaliśmy temu rozwiązaniu. Ponadto, opracowanie naszego specyficznego rozwiązania we współpracy partnerskiej z Next było bardzo atrakcyjne. Zwłaszcza, że w tak złożonych przypadkach biznesowych jak nasze, jest to dla nas o wiele bardziej dopasowane rozwiązanie niż standardowe oprogramowanie dostępne na rynku.
Jakich korzyści oczekujecie?
Mark: Mamy nadzieję, że dzięki uruchomieniu wirtualnej elektrowni (VPP) uda nam się utworzyć nową linię biznesową, a co za tym idzie - dodatkowe źródło dochodów. Spodziewamy się przyciągnąć więcej klientów biznesowych, w szczególności dzięki możliwości zaoferowania naszym klientom możliwości sprzedaży energii z ich instalacji poprzez naszą Wirtualną Elektrownię i uzyskania dostępu do rynku energii. Dodatkowo, zamierzamy wprowadzić elastyczne zarządzanie energią do naszego portfolio. Uważamy, że Next Kraftwerke jest w stanie dostarczyć nam potrzebną technologię. Wreszcie, co nie mniej ważne, chcemy rozszerzyć nasze możliwości technologiczne: Chcemy rozwinąć możliwość monitorowania i dysponowania portfolio przydomowych magazynów energii elektrycznej i uważamy, że Next Kraftwerke jest właściwym partnerem do realizacji tego celu.
Jak przebiegał proces tworzenia wirtualnej elektrowni (VPP)?
Mark: Utworzenie wirtualnej elektrowni (VPP) było bardzo przemyślanym procesem; wszyscy zasiedliśmy do współpracy i dyskutowaliśmy o tym, co chcemy osiągnąć. Następnie Kraftwerke wyjaśniło, jakie działania mogą podjąć i jak mogą wesprzeć nasz pomysł oraz jaką mają wizję produktu. Następnie opracowaliśmy szczegółowe harmonogramy i plany utworzenia takiego projektu. Po zakończeniu tych działań zebraliśmy umowy i rozpoczęliśmy realizację tego projektu. Obecnie jesteśmy na etapie podłączania jednostek technicznych do VPP. Tak złożone przedsięwzięcie zawsze wymaga dużego zaangażowania, pragmatyzmu i inteligencji ze wszystkich zaangażowanych stron. Po stronie Next mamy pomocnego partnera, Tobiasa, który jest zaangażowany i wspierający pod każdym względem. Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę lubimy ludzi, z którymi pracujemy w Next Kraftwerke, więc to bardzo dużo pomaga.
Jak, ze strony Next Kraftwerke, podchodzimy do uruchamiania NEMOCS? Czy istnieje ustalony harmonogram prac i wstępnie zdefiniowane cele, czy też każdy kolejny krok jest omawiany z Ecotricity ?
Tobias: Wprowadzając NEMOCS dla Ecotricity - czyli po raz pierwszy dla zewnętrznego klienta - współtworzyliśmy strukturę projektu. Zazwyczaj projekty NEMOCS mają podobny wzorzec, jeśli chodzi o ich podstawową konfigurację, ale zawierają indywidualne modyfikacje, które odzwierciedlają unikalne wymagania klientów związane z tworzeniem VPP. Struktura ta ma na celu osiągnięcie konkretnych celów i kamieni milowych, pozwalając jednocześnie na elastyczność w realizacji nowych potrzeb biznesowych. Nasze działania rozpoczynamy od 1-2-dniowego warsztatu, podczas którego zarówno eksperci ds. rynku, jak i inżynierowie z obu stron spotykają się, aby ustalić priorytety dla różnych przypadków zastosowania VPP, począwszy od czystego monitoringu, a skończywszy na złożonych usługach bilansujących. Ponadto, omawiamy tematy techniczne, takie jak wdrożenie interfejsów komunikacyjnych pomiędzy urządzeniami wytwórczymi (np. farmami wiatrowymi, farmami fotowoltaicznymi, elektrowniami wodnymi, itp.) a VPP. Dodatkowym, ważnym elementem, jest intersejs pomiędzy VPP a operatorami systemu. Przy uwzględnieniu tych zagadnień, możliwe jest, że plan i priorytety biznesowe będą nadal ewoluować, szczególnie w przypadku tak młodej branży jak wirtualne elektrownie. Dlatego też dążymy do stworzenia modelu, który pozwoli na realizację założonych celów, przy jednoczesnym ciągłym odpowiadaniu na zmieniające się potrzeby biznesowe. Kolejny etap, będący etapem pilotażowym, pozwala zatem na ciągłą wymianę i dalszy rozwój zastosowań i funkcjonalności wirtualnej elektrowni. W kolejnym etapie, czyli fazie operacyjnej, wdrażamy bardziej złożone funkcje i interfejsy, by zapewnić stabilność biznesu i długoterminowy sukces.
Czy użytkownik NEMOCS ma możliwość zgłaszania zapotrzebowań na określone funkcjonalności?
Tobias: NEMOCS w swojej podstawowej formie obejmuje różnego rodzaju narzędzia do monitorowania i sterowania, takie jak wizualizacja danych operacyjnych z jednostek technicznych, częstotliwości sieci, a także może importować dane zewnętrzne, jak również dysponować jednostkami w oparciu o ręczne instrukcje lub importowane plany pracy. Od tego właśnie zaczyna się użytkownik, aby poczuć jak działa system i wdrożyć pierwsze zastosowania, np. dyspozycję (sterowanie) jednostek technicznych w oparciu o cenę rynkową.Bazując na tym doświadczeniu, zespół Next Kraftwerke NEMOCS może realizować kolejne funkcje, takie jak zautomatyzowane interfejsy do oprogramowania używanego obecnie przez klienta oraz do operatorów systemu.
Jaki jest status wdrożenia NEMOCS u Ecotricity? Co już zostało zrealizowane?
Mark: Jak na razie zintegrowaliśmy z Wirtualną Elektrownią część naszego portfolio farm wiatrowych i sprzedajemy energię na rynku spot oraz na rynku bilansującym. Otrzymujemy dane na żywo z farm wiatrowych i jesteśmy w stanie zdalnie sterować produkcją energii poprzez NEMOCS. Jest on również połączony z naszą platformą zapewniającą elastyczność.
Jakie są wasze następne kroki i plany na przyszłość?
Mark: Następnym głównym celem jest dodanie kolejnych klientów do naszego portfolio i zapewnienie im i nam jak najszybszego dostępu do istotnych strumieni zysków z rynku energii.