The power of many

Moja elektrownia +48 515 471 640
Czas czytania: 2 min
P2G w praktyce: wodór z wiatru w Hassfurcie

Gdy wiatr zamienia się w wodór

W Haßfurcie, małym miasteczku na południu Niemiec, w czysty, wietrzny majowy dzień około godziny 14:00 zaczyna buczeć elektrolizer, produkujący wodór z energii wiatrowej. Zbiornik z gazem napełnia się. Norbert Zösch, dyrektor zarządzający miejskiego zakładu przemysłowego Haßfurt, uśmiecha się: "W takich dniach możemy produkować wodór prawie za darmo, dzięki nadmiarowi odnawialnych źródeł energii". Otwiera się brama schludnej, dość niepozornej hali na obrzeżach miasta, wypełnionej energią i elektroniką regulacyjną.

Spis treści

  1. Fakty i liczby

Norbert Zösch i jego zespół dokonali pionierskiego dzieła: Zbudowali jedną z pierwszych dużych elektrolizerów, który wytwarza wodór z nadmiaru odnawialnej energii. Dzięki temu przedsiębiorstwo to jest nie tylko prekursorem w dziedzinie czystych technologii, ale również w dziedzinie digitalizacji: Sterowanie całego układu instalacji jest rozdzielone między sterownikami na miejscu a Wirtualną Elektrownią Next Kraftwerke w Kolonii, oddalonej o około 360 km.

Jednak zaangażowanie firmy Next Kraftwerke obejmuje nie tylko agregowanie elektrolizera do swojej Elektrowni Wirtualnej i sprzedaż regulacyjnych usług systemowych na Rynku Bilansującym. VPP dostarcza również prognozy lokalnej produkcji energii wiatrowej i obciążenia lokalnej sieci gazu ziemnego. W ten sposób centralny system sterowania nie tylko nadzoruje i kontroluje potencjał elastyczności produkcji wodoru, ale również monitoruje lokalną dostępność energii ze źródeł odnawialnych, aby zaplanować optymalną pracę elektrolizera.

Od końca 2016 roku elektrownia jest w stanie wytworzyć 220 m³ wodoru na godzinę za pomocą elektrolizera o mocy zainstalowanej 1,25 megawata z wydajnością około 70 procent. Produkt - palny gaz wodorowy - jest następnie wprowadzany do sieci gazu ziemnego w Haßfurt w pięcioprocentowej domieszce. Klienci korzystający z gazu ziemnego, którzy zdecydują się na bardziej przyjazną dla klimatu taryfę na "gaz wiatrowy" opracowaną przez partnera projektu, Greenpeace Energy, mogą spalać mieszankę gazu ziemnego i wodoru w swoich domowych instalcjach bez konieczności modernizacji.

Przedsiębiorstwo miejskie Haßfurt świadomie wybrało do projektu Greenpeace Energy i Next Kraftwerke, firmy z branży energetycznej, które wolą wykonywać pionierską pracę niż osiągać szybkie zyski. Norbert Zösch tak opisuje tę sytuację: "Ze względu na obowiązek uiszczania dopłaty do zużytej zielonej energii elektrycznej elektrolizer nie generuje spektakularnych zysków, ale przynajmniej finansuje się sam".

Co 15 minut firma Next Kraftwerke aktualizuje prognozy generacji energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także zużycia gazu i energii elektrycznej w Haßfurt oraz zużycia gazu w pobliskim browarze. Te dane używane są do ułożenia planu pracy elektrolizera. Interfejs łączący instalację z Wirtualną Elektrownią przetwarza wysyłane harmonogrmay bezpośrednio na polecenia sterujące dla elektrolizera: W zależności od prognoz cenowych i aktualnego wykorzystania sieci elektroenergetycznej oraz zużycia gazu, VPP zdalnie uruchamia i zatrzymuje elektrolizer, jednocześnie zapewniając gotowość do dostarczenia rezerwy regulacyjnej do sieci OSP w każdej sekundzie.

Norbert Zösch szczególnie docenia profesjonalizm Next Kraftwerke i gotowość do dialogu: "Współpraca z Next Kraftwerke rozwijała się pozytywnie w trakcie trwania projektu. Oczywiście na początku mieliśmy rozbieżne wizje: Next chciał zoptymalizować sprzedaż regulacyjnych usług systemowych, a my chcieliśmy jak najtaniej wytwarzać gaz z odnawialnych źródeł energii - to nie zawsze idzie ze sobą w parze. W międzyczasie udało nam się jednak osiągnąć dobre kompromisy w zakresie sterowania naszą instalacją, które są opłacalne dla obu stron", mówi z pojednawczym uśmiechem kierownik przedsiębiorstwa miejskiego.

Po tym oświadczeniu Norbert Zösch przygląda się jeszcze instalacji, zanim jego współpracownik zamknie bramę. Elektrolizer nadal pracuje prawie bezgłośnie.

 

Fakty i liczby

Zainstalowana moc elektrolizera:1,25 MW
Zdolności produkcyjne wodoru:220³/h
Roczna produkcja wodoru: ok. 1GWh
Klienci zaopatrywani (przez Greenpeace Energy): ok. 20.000
Strona internetowa partnera:Strona internetowa przesiębiorstwa miejskiego Haßfurt