The power of many

Moja elektrownia +48 515 471 640
Czas czytania: 1 min
przez Next Kraftwerke / 29 kwietnia 2022
Technologia i uczestnicy Wirtualnej Elektrowni

Wirtualna Elektrownia Next Kraftwerke przekroczyła 10 000 megawatów mocy w OZE

Next Kraftwerke, operator jednej z największych Wirtualnych Elektrowni w Europie, w kwietniu 2022 roku osiągnął nowy kamień milowy. Moc wytwórcza zagregowana w portfolio Next Kraftwerke przekroczyła próg 10.000 megawatów. Wirtualna Elektrownia składa się wyłącznie z elektrowni odnawialnych różnych technologii.

Oprócz elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych, wodnych i biogazowni, w skład Wirtualnej Elektrowni "Next Pool" wchodzą również samochody elektryczne, odbiorcy i magazyny energii. Next Kraftwerke wykorzystuje inteligentny software do agregowania i sterowania ponad 13 000 zdecentralizowanych odnawialnych źródeł energii. W ten sposób firma przyczynia się do stabilizacji sieci elektroenergetycznej i handluje energią elektryczną z OZE na wielu europejskich giełdach energii.

Odnawialne źródła energii od dawna stanowią kluczowy element systemu elektroenergetycznego. W obliczu ciągłego wzrostu liczby pogodowozależnych źródeł energii coraz ważniejszą rolę odgrywa dziś koordynacja i sterowanie elektrowniami. "Nasza Wirtualna Elektrownia, której moc wynosi obecnie 10 000 MW, jest istotnym elementem systemu elektroenergetycznego o dużym udziale pogodowozależnych odnawialnych źródeł energii. Pokazuje również, jak zagregowana energia wielu zdecentralizowanych elektrowni - inteligentnie zarządzana - przyczynia się do stabilizacji naszej sieci energetycznej" - wyjaśnia Jochen Schwill, Prezes Zarządu Next Kraftwerke.

Firma Next Kraftwerke rozpoczęła działalność w 2009 roku od koncepcji agregowania agregatorów proądotwórczych i biogazowni tak, aby pozyskać w portfolio 1 MW mocy i spełnić warunek konieczny do dostępu do niemieckiego rynku bilansującego. Stopniowo firma rozwinęła się w jedną z największych wirtualnych elektrowni w Europie. Obecnie firma działa w ośmiu krajach europejskich. Od 2018 r. do dziś spółka ponad dwukrotnie zwiększyła wielkość swojego portfolio z 4 600 MW do 10 000 MW. Ponad 6 000 MW z tej mocy pochodzi z elektrowni fotowoltaicznych, co sprawia, że Next Kraftwerke jest obecnie największym traderem energii ze słońca w Niemczech. Oprócz handlu energią za pomocą własnej wirtualnej elektrowni Next Kraftwerke oferuje również rozwiązanie VPP-as-a-Service. "Nasza platforma VPP NEMOCS daje także innym firmom możliwość stworzenia własnej Wirtualnej Elektrowni i tym samym aktywnego uczestnictwa w przyszłościowym rynku zielonej energii" - mówi Jochen Schwill.
 

O Next Kraftwerke

Next Kraftwerke jest operatorem jednej z największych wirtualnych elektrowni w Europie. Agreguje ponad 13 000 zdecentralizowanych wytwórców i odbiorców energii elektrycznej i steruje nimi za pomocą autorskiego systemu sterowania. Dysponując mocą wytwórczą ponad 10 000 megawatów, Next Kraftwerke przyczynia się do równoważenia wahań częstotliwości w sieci na różnych rynkach europejskich. Ponadto firma, będąca od 2021 roku częścią grupy Shell, optymalizuje produkcję i zużycie energii elektrycznej u zagregowanych klientów w oparciu o sygnały cenowe i handluje ich energią elektryczną na różnych giełdach europejskich (np. TGE, Nordpool, EPEX i EEX) za pośrednictwem własnego zespołu tradingowego.
 

Lotte Lehmbruck jest osobą kontaktową dla prasy w Next Kraftwerke.

Kontakt z prasą

Lotte Lehmbruck

Masz zapytanie prasowe lub chciałbyś zostać dodany do listy dystrybucyjnej prasy?

Zdjęcie loga Next Kraftwerke

Next Kraftwerke