The power of many

Moja elektrownia +48 515 471 640
Czas czytania: 2 min

Nowa rewolucja przemysłowa

Na pierwszy rzut oka nie podejrzewa się, jak ważny jest teren w austriackiej dolinie Erlauf, jeśli chodzi o historię przemysłu. Dolina w dolnej Austrii jest częścią tzw. Eisenwurzen - miejsca narodzin austriackiego drobnego przemysłu żelaznego. W Neubrucku, w latach dwudziestych XIX wieku, przemysłowiec Andreas Toepper, pionier austriackiego hutnictwa żelaza i wynalazca procesu walcowania blach, zbudował pierwszą cesarsko-królewską fabrykę żelaza, stali i blach walcowanych.

Spis treści

  1. Fakty i liczby

Do dziś zamek Toepper świadczy o tym dziedzictwie i jego znaczeniu dla regionu. Elektrownia wodna odegrała ważną rolę zarówno w hucie żelaza, jak i w fabryce papieru, która została później wybudowana w tym samym miejscu. Jeszcze kilka lat temu stary kanał odwadniający papierni i drewniany jaz były do dziś znakami rozpoznawczymi regionalnej historii przemysłu.

W połowie lat 2000. firma Ökowind GmbH z St. Pölten przejęła jaz - w celu budowy nowej elektrowni wodnej na Erlauf. Firma Ökowind GmbH, która do tej pory obsługiwała tylko farmy wiatrowe w Austrii, przekształciła jaz w elektrownię wodną o mocy 1100 kW i średniej wysokości spadku 8,7 metra.

"Przy planowaniu instalacji zdecydowaliśmy się na dotację inwestycyjną zamiast dotacji na zasilanie", mówi Julian Weiss, kierownik projektu w Ökowind GmbH. "Ta decyzja oznaczała również, że musieliśmy od samego początku sprzedawać nasz prąd na wolnym rynku. Dlatego ważne było dla nas, abyśmy mogli polegać na różnych opcjach handlowych w celu osiągnięcia najlepszej możliwej ceny za naszą produkcję energii elektrycznej. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmie się pod uwagę spadające ceny na giełdach energii elektrycznej. W związku z tym szybko zdecydowaliśmy się na Next Kraftwerke, ponieważ firma ta jako pierwsza w Austrii utworzyła sieć zdecentralizowanych instalacji, której celem było zarówno umożliwienie handlu energią elektryczną na rynku spot, jak i zapewnienie rezerwy regulacyjnej dla operatora systemu przesyłowego. Możliwość uczestnictwa w różnych rynkach pozwala nam zdywersyfikować nasze ryzyko marketingowe".

Elektrownia wodna w Neubrucku sprzedaje energię elektryczną zarówno na rynku kasowym, jak i na rynku bilansującym. Prawie cała produkcja może być wykorzystana do stabilizacji sieci elektrycznej w przypadku wahań częstotliwości. "W razie potrzeby elektrownia wodna może zostać zwiększona do 100 kW" - wyjaśnia Weiss. Elektrownia wodna jest w stanie zaoferować zarówno regulacje trójną, jak i wtórną. "Bilansowanie energii trwa od kilku sekund do kilku minut - często kilka razy dziennie. Przychody z tych rezerw regulacyjnych są dla nas ważnym aspektem w marketingu poprzez Next Kraftwerke. Jest to dla nas bardzo lukratywne finansowo, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wydaje się intuicyjne, aby uzyskać pieniądze za wyłączenie instalacji", mówi Weiss. Ale w ten sposób elektrownia wodna wnosi istotny wkład w stabilizację austriackiej sieci elektrycznej. W ten sposób ponownie wchodzi na drogę rewolucji przemysłowej w tym regionie i wprowadza ją w XXI wiek: wraz z cyfryzacją zdecentralizowanej rewolucji energetycznej.

 

Fakty i liczby

Moc: 1.100 kW
Wysokość spadu wody: 8,7 metrów
Rodzaje regulacyjnych usług systemowych:  regulacja wtórna & trójna
Strona partnerska: Więcej o naszym partnerze projektu Ökowind Wasserkraftanlage Neubruck
Dotyczy produktów:  Sprzedaż energii wodnej