The power of many

Moja elektrownia +48 515 471 640
Czas czytania: 2 min
Raport z projektu dotyczącego turbiny wiatrowej Simonsfeld (Austria) w Wirtualnej Elektrowni Next Kraftwerke.

Opłacalne bez dotacji

Od ponad 20 lat Windkraft Simonsfeld działa w sektorze energii odnawialnej, zarządzając szerokim portfolio farm wiatrowych w Austrii, farmą wiatrową w Bułgarii oraz parkiem słonecznym na Słowacji. Ale to właśnie długowieczność Windkraft Simonsfeld stworzyła nowe wyzwanie dla firmy w 2016 roku.

Spis treści

  1. Fakty i liczby

"Dotacje w Austrii trwają 13 lat, a w 2016 roku nasz 18-megawatowy park przestał się kwalifikować do otrzymania dotacji", wyjaśnia Markus Winter, dyrektor techniczny Windkraft Simonsfeld. "Aby kontynuować ekonomiczną działalność w tym obiekcie, szukaliśmy partnera, który znałby się na rynku i potrafiłby handlować energią z naszego parku i zarabiać na tym bez dotacji. Chcieliśmy również nawiązać współpracę z takim dostawcą energii odnawialnej, jak my. Dlatego zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy o zakupie energii elektrycznej (PPA) z Next Kraftwerke, aby zdywersyfikować ryzyko".

Aby zmniejszyć ryzyko handlowe, Windkraft Simonsfeld sprzedaje wyprodukowaną przez siebie energię w transzach. "Zdecydowaliśmy się umieścić produkowaną energię na różnych rynkach, aby chronić się przed różnymi czynnikami ryzyka. Pozwala nam to uniknąć ryzyka sprzedaży energii w niewłaściwym czasie. Rozkładamy ryzyko i uzyskujemy dobre średnie ceny. Poza tym, możemy wykorzystać informacje z rynków i z Next Kraftwerke, aby zidentyfikować pozytywne zmiany cen i sprzedać energię w najlepszym czasie. Możemy zablokować odpowiednie produkty handlowe w Next Kraftwerke do dwóch tygodni przed faktycznym rozpoczęciem handlu energią i w ten sposób określić naszą własną strategię handlową", powiedział Winter opisując koncepcję handlową Windkraft Simonsfeld. 

Podczas gdy część energii jest sprzedawana po rocznej cenie na rynku terminowym, inna część jest sprzedawana na Rynku Dnia Bieżącego. Co najmniej 25 procent wyprodukowanej energii jest jednak sprzedawane przez Next Kraftwerke na krótkoterminowych rynkach spot. "Podczas gdy my decydujemy o strategii makro, Next Kraftwerke ma pełną kontrolę nad rzeczywistym obrotem wytworzoną przez nas energią.

Aktywa są podłączone do Wirtualnej Elektrowni, a energia jest umieszczana przez traderów na krótkoterminowych rynkach spot". Wiele różnych strategii handlowych i rozbudowanych prognoz pomaga klientowi uzyskać najlepszą cenę. Kiedy ceny rynkowe są ujemne, turbiny wiatrowe można łatwo zatrzymać za pomocą polecenia z centrali Next Kraftwerke w Kolonii. W przypadku Windkraft Simonsfeld, podłączenie do Wirtualnej Elektrowni nie jest uzależnione od zastosowania dedykowanego Next Boxa. "Komunikacja z naszymi jednostkami technicznymi odbywa się poprzez kontretny protokół. Podłączenie instalacji przebiegło bez zakłóceń. Technicy z firmy Next Kraftwerke byli w kontakcie z naszym działem IT i połączenie zostało uruchomione po szybkiej aktualizacji oprogramowania", dodaje Winter. Dodatkowym źródłem dochodów z aktywów są gwarancje pochodzenia. Część energii wytwarzanej przez zakłady Simonsfeld jest sprzedawana bezpośrednio odbiorcom, którzy wskazali preferencje dla sprawdzonej zielonej energii z instalacji ekologicznych. To kolejny dowód na to, że Windkraft Simonsfeld jest nie tylko pionierem w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, ale również wiodącym przykładem na to, że ekologiczna energia jest opłacalna ekonomicznie bez dotacji.

Fakty i liczby

Produkt:Zasady handlu w oparciu o umowy PPA
Moc:18 MW
Strona partnerska:Więcej o Windkraft Simonsfeld AG
Dotyczy produktów:Sprzedaż energii wiatrowej